Haberler

Fosfat Nedir? Fosfatın Zararları Nelerdir?

Fosfatın Sağlığımıza Zararlı Etkileri Nelerdir ?

Fosfat Nedir? – Fosfor’un en doğal halinden  biri olan Fosfat gübrelerin en önemli elamanlarından biri olarak karşımıza çıkar.Deterjanların ana maddelerinden biri olan fosfat, suyu yumuşatarak diğer bileşenlerin kolayca köpürmesini sağlar. Ve kimyevi bazlı ürünlerde sıkça kullanılır.

Fosfat Nedir? Zararları Nelerdir?

Fosfat nedir? – Özellikle temizlik ürünlerinde kullanılır. Deterjanlarla temizlenen tabaklar, bardaklar, kaşıklar ve çatallar su ile iyi durulanmadığı zaman yüzeyinde fosfat kalır. Kullandığımız bu eşyalar sebebiyle maalesef zaman zaman tüketmiş oluruz bu zehiri. Gerek makineye koyduğumuz gerekse elde yıkamada tükettiğimiz bulaşık deterjanlarımızı kesinlikle fosfatsız tercih etmeliyiz.

fosfat nedir?

Çevreye de önemli zararlar olan fosfat, özellikle vücuda alındığında zamanla  bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Zararlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Fosfat en büyük oranda çevreye zarar verir. Atıklardan suya karışan fosfatın temizlenmesi hiç de kolay değildir. Bu yüzden atık sulardan içme suyu ve kullanma suyu kaynaklarımıza kadar ulaşabilir. Su kaynaklarında yosunlarla kolaylıkla buluşur ve bileşen oluşturur. Hızla da çoğalabilir. Yosunların parçalanması sonucu sudaki oksijen miktarını azaltır. Karıştığı su da ki canlıların hayatını ne yazık ki tehlikeye atar.
  • Kanserojen maddeler içeren fosfat, insan vücuduna girdiğinde sonuç olarak kanser riski oluşturur.
  • Fosfat içeren deterjanlarla temizlenen tabak veya türlü türlü kaplara koyduğumuz yiyeceklere de fosfat karışabilir. Bilhassa fosfat sıcak yiyeceklerle kolayca birleşir. Böylelikle dolaylı olarak vücuda girer, mide ve sindirim sorunlarına sebep olabilir.
  • Organik yiyeceklere de fosfat karışması durumunda gıda artık kanserojen madde içeren bir gıdaya dönüşür.
  • Fosfat içeren temizlik ürünleri, cilt üzerinde de olumsuz etkiler yapabilir. Cilt fosfat maddesine fazla oranda  maruz kaldığında mantar, kuru egzama, sulu egzama, alerji ve değişik kızarıklıklar gibi bazı sorunları ortaya çıkarabilir. İleri düzeyde ise ciddi hastalıklara veya cilt kanserine yol açabilir.
  • Temizlik maddelerinin ana maddelerinden biri olan fosfat, kirlerin kolayca temizlenmesini sağlar; ancak eşyaların veya malzemelerin üzerinde kalıntı bırakır.

Farmasi Blog olarak içerisinde fosfat, klor ve formaldehit gibi zararlı kimyevi maddelerin bulunmadığı temizlik ürünlerini tercih etmenizi tavsiye eder sağlıkla dolu günler dilerim..

MR. Wipes WC Temizleyici : https://farmasiblog.com/farmasi-wc-temizleyici-ile-guvenli-temizlik/

Etiketler

Merve İmran Özay

Merhaba; Farmasi ürünleri hakkında danışmanlık yapıyorum. Ayrıca kendi ekibimin lideriyim. "Önce Sağlık" diyerek kendi adıma yaptığım araştırmaları sizinle de paylaşmak istedim. Faydalı olması ümidiyle..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Ücretsiz Katalog ve Numune için