Cilt BakımDr. Cevdet Tuna
Trend

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

FARMASİ GÜNEŞ KREMİ İÇERİĞİ 50+ SPF ve FARMASİ GÜNEŞ LOSYONU 50 SPF

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? – Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar ısındı, sıcaklar arttı. Yeni dönemin getirdiği olumsuz etkilere rağmen yolumuz her yaz mevsiminde olduğu gibi yine tatil mekanlarına çıkmakta. Malum yaz alışkanlığımız denize ve güneşe olan tutkumuz devam etmekte. Güneşi seven ve bol bol güneşlenmek isteyen ve bunun yanında güneşin belli ışınlarının zararınıda almak istemeyen çoğu insan güneş kremi ya da losyonu tercih etmekte. Sizce hangisini tercih etmelisiniz? Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Güneş kremi ve losyonu arasında ki fark nedir biliyor musunuz?

Haziran, temmuz, ağustos aylarında ihtiyaç duyduğumuz güneş kremlerinin özelliklerini bilinçli kullanım adına sizin için bu yazımızda ele aldık.

Farmasi Güneş Krem 50spf
farmasi güneş losyonu

Güneş Kremi ile Farmasi Güneş Losyonu Arasında ki Fark Nedir?

Her evde mutlaka belki alelade belki de bilinçli aldığımız krem ve losyonlarımız bulunmakta. Her yaz tercih ederiz ve yanımızdan ayıramayız. Güneşin tadının çıkarırken mutlaka bize eşlik ederler. Peki hangisini nasıl ve ne amaçla kullanmalıyız ? Güneş kremi alırken neye dikkat etmeli? Buyrun okuyalım..

Losyonların yüze ve vücuda, kremlerin ise sadece yüze uygulanması gerektiğini biliyor muydunuz?

Losyonlar, Farmasi Güneş Kremi İçeriği SPF kadar koruma faktörü içermez. Kremde ki kadar yoğun koruma faktörü içermeyen losyonlarda koruma faktörü belli bir limittedir.

Güneş losyonu vücudumuzda ki koruma hücrelerini uyarır ve krem kadar asla koruma etkisi yoktur.

Güneş losyonu doğal bir şekilde bronzlaşmanıza katkı sağlar, belirttiğimiz gibi asıl amacı cildi korumak değildir.

Çinko oksit içeren güneş kremleri vücudumuzu yani cilt sağlığımızı güneş ışınlarından korumak için kullanabileceğimiz en uygun üründür. Bu yüzden güneş kremi alırken buna da dikkat etmelisiniz.

Çinko oksit güneş ışınları ve derimiz arasında bir bariyer oluşturur. Böylelikle daha sağlam bir koruma sağlar.

İhtiyacımıza ve isteğimize göre Güneş kremi mi yoksa Güneş losyonu mu kullanmamız gerektiğini doğru olarak seçmeli ve Güneş kremi alırken her zaman cilt sağlığımızı korumak adına hareket etmeliyiz.

Cilt yaşlanması, güneş yanığı, güneş lekeleri ve cilt kanseri gibi bir çok hastalık ne yazık ki yazın yapılan bazı hatalardan kaynaklanmakta. Denizde, havuzda, kumda maruz kalınan güneş cildinizin dengesini bozabiliyor. Güneşin zarar veren ultraviyole ışınlarından korunarakta güneşten doğru bir şekilde yararlanmak mümkün. Güneş lekelerinden kurtulmak için Aynısefa Yağı ürünümüzle ilgili blog yazısını da inceleyebilirsiniz.

Ultraviyole Işınları Nedir?

Güneşten Dünyaya doğru uzanan gözle görülmeyen ışık süzmeleridir. Bunlar; UVC – UVB – UVA ışınlarıdır.

 • UVC : Bu kısaltmayı çok fazla duymayız. En zararlı ışınlardır. Ozon Tabakası tarafından emilir ve bize ulaşmaz. Bu sebeple üzerimizde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
 • UVA : Bizlere ulaşan güneş ışınlarının  %95′ ini oluşturuyor. Kapalı dediğimiz puslu ve bulutlu havalarda bile UVA ışınlarına maruz kalırız. Sağlığımızı en az oranda zarar veren UVA ışınları, cilde daha ağır nüfuz eder. Cildimizin dermis tabakasına kadar girerek kolajen ve elastiğini zamanla parçalamaya başlar.
 • UVB : UV ışınlarının büyük kısmı Ozon Tabakası tarafında absorbe edilmiş oluyor. Fakat %5′ lik kısmı yeryüzüne ulaşarak insan sağlığını olumsuz etkiliyor. İnsanlık için en tehlikeli olan UVB ışınlarına fazla maruz kalmak erken yaşlanmaya ve cilt kanserlerine sebep olabiliyor.

[/ tie_list]

 

Güneş kremi alırken ışınlardan korunmak için kesinlikle Farmasi Güneş Kremi SPF değeri olan ürünleri tercih etmeliyiz. Bu ürünler genellikle SPF değeri 15, 30 ve 50 değerlerini içermektedir. Peki SPF nedir?

Farmasi Güneş Kremi İçeriği
güneş kremi, güneş koruyucu

SPF ( Güneş Koruma Faktörü ) Nedir?

İngilizce açılımı Sun Protection Factor olan ifadenin baş harflerini alan SPF, Güneş Koruma Faktörü anlamına gelmektedir. Bizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cildimizin zarar görmesini engeller. Güneş kremini uyguladığınızda cildinize ultraviyole ışınlar etki etmez. SPF değeri güneş ışınlarından sizi koruyacağı etkisini göstereceği süreyi belirler ve koruma süresi genel olarak iki saattir.

2 ile 100 arasında değişen SPF değerleri vardır. En sık kullanılan SPF aralıkları; 15, 30, 50’dir. SPF 15; Ultraviyole ışınlarının %93’üne kadar koruyabiliyorken, SPF 30; %95, SPF 50 ise; %98’ine kadar koruma sağlar. Koruma faktör oranı yükseldikçe içeriğinde ki kimyasallarında arttığını hatırlatmamız gerekir.

 • GÜNEŞİN TADINI FARMASİ İLE GÜVENLE ÇIKARIN

[/ tie_list]

Bu amaçla üretilen Farmasi Güneş Kremi ve Farmasi Güneş Losyonu içerdiği Aloe Veralı formülleri ile cilt üzerinde aktif bir koruma sağlamakta ve cildinizi güneş ışınlarının yaydığı zararlı etkilerden korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca renklendirici ve paraben içermez.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan Farmasi Dr. Cevdet Tuna Güneş Kremi ve Farmasi Dr. Cevdet Tuna Güneş Losyonu dört mevsim cildinizin zarar görmemesi için üretilmiştir. Ürünlerin içeriği Aloe Vera bitki özlerinden oluşturulmaktadır. Aynı zamanda cildinizi nemlendirirken, kimyasalları bünyesinde barındırmayarak sizi kanserojen maddelerin temasınada maruz bırakmaz. Kolay bir kullanıma sahiptir. Cildiniz tarafından hemen emilir ve kuruluk veya kaşındırma gibi allerjen bir durum oluşturmaz.

Ürünlerimiz tüm cilt tiplerine uygundur. Güneşin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi koruyan bu iki ürün, Farmasi kozmetik güvencesi Dr. Cevdet Tuna serisinin içeriğinde yer almaktadır.

Farmasi Güneş Kremi Kullananlar Dikkat!

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağlı cilt sahipleri; akışkan formda su bazlı güneş ürünlerini kullanabilir. Hassas ve kuru cilt sahipleri; daha yoğun krem kıvamındaki güneş ürünlerini kullanabilir.

Güneş Kremlerinin Ömrü Ne Kadar?

Güneş koruyucu ürünleri paketi açmamışsanız 3 yıl içinde tüketmelisiniz. Uygun koşullarda sakladığınız krem veya losyonları açtıysanız en geç bir sonraki yıl tüketmeniz gerekiyor.

Güneş Koruyucuyu Bebekler İçin Kullanabilir miyiz ?

6 aylıktan küçük bebekleri korumak için sadece gölgeyi kullanmanız yeterli olacaktır. Bebeklerin ciltleri güneş koruyucuların içindeki kimyasalları kolaylıkla hapsedip emdikleri için onlara daha zararlı hale gelebilir.

Sprey Güneş Koruyucuları Kimler Tercih Etmemeli?

FDA, inhalasyon ve astım gibi solunum hastalıkları olan kişilerin ve çocukların sprey formda kullanılmamasını önermekteyiz.

Farmasi Güneş Kremi İçeriği 50+ SPF Nasıl Kullanılır? 

Kullanımı rahatlıkla uygulanan bu  ürünleri güneşe çıkmadan 15 dakika önce yüzünüze kremi veya vücudunuza losyonu uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak belli bir zaman sonra cildinizin sıcak sebebiyle aşırı terlediğini hissettiğinizde veya havuza, denize girip çıktıktan sonra tekrar uygulamanız da sizin için fayda vardır. Elinize sıktığınız bir miktar kremi, temiz cildinize yuvarlak hareketler ile uygulayın ve her bölgeye eşit oranda yayılmasına dikkat edin. En az iki saatte bir kreminizi veya losyonunuzu tazelemeye dikkat edin. Ayrıca bayanlar makyaj yapmadan önce bu kremi makyaj bazı olarakta kullanabilirler.

Bu ürünü ve diğer farmasi ürünlerini %30 ile %40 arasında indirimli almak istiyorsan lütfen iletişime geç. İstersen kendi ekibini kurarak bunu kazanca çevirebilirsin.

  Uygulama Yöntemleri

  Seçtiğiniz güneş koruyucuyu size fayda sağlayacak şekilde kullanmanız sizin elinizde ve inanın bu  çok daha önemli diyebiliriz. Örneğin koruma faktörü 50 olan bir güneş koruyucuyu düzensiz ve rastgele uyguladınız. Bu size yüksek performanslı bir SPF 30 (veya SPF 15) güneş koruyucudan daha az koruma sağlarken maalesef bu olumsuz halin bedelini cilt lekelenmesi ile ödeyebilirsiniz. Bu nedenle güneş kreminizi cildinizin güneş gören her noktasına eşit biçimde uyguladığınızdan emin olmalısınız.

  Günlük hayatımızda her mevsim kullandığımız güneş kremlerinin faydasını daha fazla almak istiyorsak sadece işi kreme bırakmamakta fayda var. Çünkü bizimde hayatımıza bazı tedbirleri oturtup bunları alışkanlık haline getirmemiz sağlığımıza oldukça iyi gelecektir.

  Dr tuna güneş kremi kullananlar sizin için maddelendirdik;

  • UPF derecelendirilmesi yapılmış yani UV korumalı kıyafetler tercih edin.
  • Cildinizin açıkta kalan tüm bölgelerine güneş koruyucu uygulayın.
  • Dışarı çıkarken %100 UV ışın koruması sağlayan güneş gözlüğü kullanın.
  • Mümkün olduğunda gölgelik alanda durmayı tercih edin.
  • Güneşin açısının dik olduğu öğle saatlerinde dışarda bulunmamaya özen gösterin  yani yoğun gündüz saatlerinde UV radyasyonuna çokta maruz kalmayın.
  • Kendinizi güneşin yoğun olmadığı bulutlu günlerde dahi koruyun kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin.

  [/ tie_list]

  güneş losyonu içeriği nasıl olmalı?
  güneş losyonu,

  Güneş kreminin doğru kullanımı yanısıra UV ışınlarının üzerinizdeki etkisini azaltmada ayıca dikkat gerektiren bazı faktörler bulunur. Aşağıdaki faktörlerden herhangi biri oluştuğunda ya da varsa UV ışınlarına maruz kalma riskleri büyük oranda artmaktadır:

  • Koyu bir tene sahipseniz, güneş koruyucuları çokta büyük bir etki yapmayabilir, çünkü cildinizde UV hasarı daha çabuk gerçekleşebilir, ancak hasarın gözle görülmesi kolay değildir.
  • Çocuklar daha ince, daha narin bir cilde sahiptir. Erken yaşta meydana gelen hasarlar ileri ki yaşantılarını da etkileyebilir. Özellikle çocukluk döneminde güneş ışığından kaynaklanan çiller kolay olarak yok edilememektedir. Küçüklükten önlem alınması tavsiye edilir.
  • Akne tedavisi, antibiyotikler ve bitkisel takviyeler gibi ilaçlar güneşe duyarlılığı artırmaktadır.
  • Güneş ışığına yaz aylarında kışın olduğundan daha fazla maruz kalırız.
  • Ne kadar yüksek mekanlarda bulunursanız, güneş ışığı o kadar yoğun olacaktır.
  • Su kenarı veya kışın karın yakınındaysanız, bunların UV ışınlarını daha çok yansıtacağını unutmamalısınız. Gölgede olsanız dahi güneş koruyucu kullanmanız gerekir.
  • El, boyun, burun, kulak ve sırt, vücudunuzun diğer bölgelerinden daha fazla güneşe maruz kalmaktadır.

  [/ Tie_list]

  Güneş Kremini Kimler Ne Zaman Kullanmalıdır?

  Güneş kremleri her mevsim kullanılabilir. Özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında kullanmanız gerekir. Çünkü bu aylarda güneş ışınlarını daha fazla hissettirir. Spora, yüzmeye veya bir yere giderken yanınızdan ayırmamanız gerekir. Sürekli dışarıda çalışanların güneşin yan etkilerinden korunması için özellikle bu aylarda güneş kremi kullanmasını tavsiye ediyoruz. Hatta uzmanlar evlerimizde de güneşe maruz kaldığımızı söyleyerek dışarı çıkmasak dahi uygulamamızı tavsiye etmektedirler.

  Güneş Kremleri Cildimizi Sürekli Koruyabilir mi?

  Öncelikle almanız gereken bazı önlemler var. Güneşe çıkmadan önce açık renk kıyafet giymeli ve şapka kullanmalısınız. Bununla birlikte güneş kremlerini uyguladığınızda etkisini siz de hissedeceksiniz. Güneş ışığına olabildiği kadar maruz kalmamak da fayda var. Özellikle de cilt probleminiz varsa daha dikkatli olun.

  Makyajlı yüze sürülen güneş kremleri cilt lekelerine neden olur. Sadece temiz cildinize uygulamalı ya da Farmasi Güneş Kremi İçeriği SPF içeren makyaj bazları tercih etmelisiniz.

  Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Çocuklar İçin Güneş Kremi Kullanılmalı Mı?

  Bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimi için D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitaminini doğal yollardan almanın en etkili yolu güneşte vakit geçirmektir. Fakat özellikle yaz aylarında güneşin yararlı etkilerinin yanı sıra zararlı UV ışınlarından da korunmak gerekiyor. Yetişkinlere göre bebekler ve çocuklar ise bu ışınlardan daha fazla etkilenebiliyor.

  Güneş kremi alırken çocuklarınızı da göz önünde bulundurmanız önemli. Güneş losyonu yeterince güneş koruması sağlamadığından, çocuklar sadece güneş kremi veya güneş yağı yerine geniş spektrumlu UVA ve UVB koruması sağlayan bir güneş koruyucu kullanmalıdır.

  Çocuğunuz dışarıda ise, muhtemelen terleme olacaktır, bu nedenle su bazlı yani suya dayanıklı bir güneş koruyucu, normal güneş koruyucudan daha iyi koruma sağlayabilir. Özellikle çocuğunuzda hassas cilt problemi varsa, hipoalerjenik ve kokusuz ürünler tercih etmenizde fayda var.

   

  Etiketler

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kapalı
  Kapalı
  Ücretsiz Katalog ve Numune için